Det finns en flera personer som kommenterat på bloggen om de självupplevda negativa konsekvenserna på hälsa och livskvalitet, av en vegansk eller vegetarisk livsföring. Dessutom har flera andra skickat privata meddelanden och mail till mig i samma ämne.
”Therese” heter en ung dam som har skrivit brevet till mig nedan. Hon vill gärna dela med sig av sina erfarenheter i förhoppningen att sprida lite ljus över en livsföring som kan ha potentiellt väldigt svåra konsekvenser. Läs!
–
”Käre Jonas,
Säkert finns det hälsostressade människor som tycker att du ”hetsar”, att du millitant, att du rentav är en ”LCHF-taliban”. Jag förstår de människorna och vad du sätter igång hos dem. Du pratar ofta om överviktsproblematiken, den är utbredd och många är berörda.
Själv kommer jag från den enda samhällsgruppen i Sverige där trenden är den motsatta, ”kvinnor 15-25 år” och vill ändå inte skälla ut dig för att du ”hälsohetsar” utan istället rikta ett tack;
Tack Jonas, för att du med din ”bössan mot tinningen-retorik” har hjälpt mig ta ett stort steg bort från självdestruktivitetens väg. Alltför länge har jag valt det ”moraliskt riktiga”, det ”solidariska” och det ”duktiga” utan att riktigt reflektera över hur det tärt på mig och min hälsa. Jag har givits tusen stjärnor i den Lutherska himlen, en för varje del av livet. Skola, jobb, Familj, vänner och framförallt Hälsa. Samtliga har varit eld för kråkorna.
Att försöka vara duktigast, smartast, hälsosammast, snällast, perfektast, i ett iskallt samhälle som ung och skör tjej, och dessutom som ett led i detta välja bort och förbjuda massor av naturlig näring (vegnism är ju både ”hälsosamt” och ”duktigt” i pappa statens ögon) är inte att ta ansvar för sin hälsa. Att försöka rädda hela världen men vara totalt hänsynslös mot sig själv är inte heller att ta ansvar för sin hälsa.
Att åsidosätta sina behov för att duga/passa in, är inte solidaritet!
En kost baserad på vegetabilier är ofta rik på vatten och vitaminer, saker vi behöver, i all ära. Men på bekostnad av järn, protein och tillräckligt med fett samt energi överhuvudtaget. För min del ledde det till kortslutning i kroppen och hjärnan. Muskler är svårbyggda om man är upptagen med att läsa innehållsförteckningar, mensen strular om man äter en kost som stressar kroppen (för lite fett, massa soja, för mycket fibrer). En svältande hjärna som inte ser röken av någon annan omega än 6, blir utan undantag tvångsmässig och fragil. En sådan hjärna blir hemmablind och tror att ännu ensidigare mat är lösningen, En svältande hjärna klarar inte av att välja obejktivt. Den väljer efter vad den hör utifrån.
”Mindre fett och mer fibrer” hör den från diverse ”auktoriteter”, de som borde vägleda men som missleder. ”Räkna kalorier” får man lära, sure thing alla dietister och hälsomagasin! Då kunde jag ha ångest precis hela tiden över obetydliga siffror för att jag inte klarade av attt sålla bort den köpta informationen.
Bantning är ett mycket effektivt politiskt bedövningsmedel. Anorexia som jag kämpat emot är inte bantning, det är en livsfarlig sjukdom, bedövar dock ännu mer effektivt och startar nästan undantagslöst med någon form av bantning.
Att välja att inte äta vissa saker, ledde i mitt fall till att till sist knappast äta alls. Svält av kroppen, svält av själen. Så har mitt liv sett ut. Det tog sju år att inse sambandet mellan min jante-djävul på axeln och min stundtals livshotande ätstörning.
Nu har jag fattat. Du bidrog med en av pusselbitararna!
Tack för ditt budskap om att hälsa inte är en tävling och att vi behöver känna inåt efter vad vi behöver istället för att välja utifrån normer och andras förväntinngar, och att det INTE är detsamma som att vara självisk och ond!
Vi behöver äta bra, stärkande, hälsosam mat för att orka med samhällsklimatet och att ta ställning för det vi tror på!
Tack för att tar hälsobegreppet ett steg längre, fortsätt med det!”
Vad glad jag blir av denna bloggen! Onskar dej Therese allt gott och lycka till i framtiden….Tack Jonas för ditt arbete om fin mat…
KRAM eva-britt diabetes fri sedan 3 år= LCHF…
Jätteviktig post! Den borde klistras!
Rös i hela kroppen när jag läste detta – klockrent!
En reflektion. Vi har alla olika erfarenheter, synd att det aldrig går att komma fram till någon slags ”sanning”. Själv var jag laktovegetarian i 28 år, kan inte påstå att jag mådde dåligt eller blev dummare av det. Men heller inte friskare. När dessutom två av övriga familjen drar på sig rejäl övervikt, tvingas jag inse att något av det jag blivit lärd inte stämmer.
Kan var de många kolisarna som ständigt blockerar fettförbränningen som är förklaringen? Jag har slutat tro att någon egentligen vet vad som är ”bäst” för oss.
Äter sen 3 år tillbaka Paleo/lchf kost. Har inte påverkat vikten åt något håll, däremot får jag inte längre blodsockerfall. Kan utföra kroppsarbete i drygt 6 timmar utan att bli nämnvärt hungrig, vilket var omöjligt förr.
Lycka till alla.
Vore ju rätt intressant att veta könsfördelningen hos vegetarianer och veganer. Tjejer verkar ju ofta ha en tendens att prioritera självutplånande duktighet. Tragiskt.
Det här brevet handlar om hur en ung flicka med ätstörningar och noll koll på kostlära har haft det. Det visar ingenting av hur en väl upplagd vegetarisk kost fungerar.
Jag är inte vegetarian men jag har jävligt svårt för propaganda!
Med ALL respekt för vad Therese har genomgått!!! Väldigt väl skrivit brev för övrigt.
Men det går att att äta vegetarisk få i sig järn, protein och fett. Visst det är inte billigt, visst det är tidskrävande första månaderna men det funkar. Jag vill inte tvinga någon eller peka med hela handen. Jag upplever bara att ditt brev används till att säga, äter du inte kött blir du anorektiker. Anorexi är en sjukdom som sitter i hjärnan kopplat till kognitiva strukturer inte till maten man äter.
Det är väl inte alls det som brevet säger. Vad det säger är att våra officiella kostråd angående näringsintag (som även de flesta vegetarianer äter efter) är det som är propaganda och får folk att må dåligt.
Om man äter en massa spannmål och lightprodukter istället för kött och naturligt fett så gör man sin hälsa en otjänst. Om man dessutom inbillar sig att soja, quorn och bönor är fullgoda ersättningar för animaliska produkter som ägg och kött så ska man nog tänka ett varv till.
Jag vet inte hur många gånger Colting har påpekat att han skriver blogg för att väcka frågor, få människor att ifrågasätta redan satta normer och tänka till överhuvudtaget.
Att tolka varje blogginlägg som ett sätt att sprida propaganda ter sig ganska löjeväckande. Colting tjänar ju jättemycket på att göra detta, inte sant?
Läs och ta till er det ni själva tycker är klokt, logiskt och ni kan ha nytta av. Glöm inte att ingen sitter på hela sanningen och den som påstår annat har förmodligen bara ett stort behov av bekräftelse.
…..”Propaganda (av det latinska propagare, ‘fortplanta’, ‘utbreda’), är ett meddelande eller en framställning som är avsedd att föra fram en agenda. Den som sänder budskapet är som regel part i målet. Syftet är inte att informera utan att påverka, och innehållet brister ofta i saklighet, och/eller är avsiktligt ofullständigt eller rentav falskt.”……………..
Fredrik, det där sista lät som metapropaganda 😉
Orsakerna till vegetarianism är flera
När man hänger sig åt extrema varianter i ett land med ett överflöd av valmöjligheter är inte sällan orsaken nån form av vanföreställning över hur tillvaron faktiskt fungerar..
Det går att skada sig för livet på relativt kort tid
Skelett fortplantningsförmåga eller psykisk stabilitet kan ta stryk ibland på ett irreversibelt sätt
Har tyvärr bevittnat några såna förfall på ganska nära håll..
Har bevittnat samma sak, speciellt ofrivllig barnlöshet, och det är lika trist varje gång.
Skulle ofrivillig barnlöshet ha ett samband med att vara vegetarian/vegan? Har bevittnat på nära håll hur barn fötts av vegetarianer och köttätare med ofrivillig barnlöshet.
En sak jag tänkt på en hel del, och som jag mer och mer börjat reta mig på, är hur folk som förespråkar/följer en vegansk diet alltid tar till ”–Jamen personen X som blev sjuk av kosten visste ju inte hur man ska äta!”. Det argumentet är problematiskt, eftersom precis ALLA veganer man möter säger att just DOM vet hur man ska äta. Men när de sedan upplever problem med sin kost och börjar äta kött, ja då säger de andra veganerna att de inte visste hur man skulle äta. Det är ett resonemang som rätt mycket påminner om det s.k ”No-true-scotchman”-felet i filosofin. (Googla om ni inte känner till det). Frågan man också då måste ställa sig, är ju hur svårt det egentligen får vara att följa en kost för att den ska vara funktionell för befolkningen i stort. Slutligen, om veganer får använda ”Ja, men personen X gjorde vegankost fel!” om någon som blev sjuk av denna, så borde jag få använda ”Ja, men personen Y gjorde köttätande fel!” om sjuka kött-ätare också. Eller?
Det här är ett vanligt problemet. Människor har svårt att ta på sig skulden och säga att man har gjort fel. Särskilt om man har hållit på med någonting under en längre period. Det kan röra sig om att äta rå mat, vara vegan eller att träna fel på gymmet.
Amen to that, men hur svårt ska det vara egentligen att göra vegan ”rätt” för att det ska vara ett seriöst alternativ för människans hälsa och miljön i stor skala? Dom här människorna som misslyckas tror jag som regel är anständigt utbildade, hälsointresserade, pålästa (nåja) och intelligenta personer som är motiverade att göra skillnad. Om de stöter på något problem med sin vegankost borde de idag kunna finna svaret på nätet efter några minuters googling. Ändå går det ganska ofta åt skogen. Hmmmm.
Visst tror jag och hoppas att det finns vegetarianer som äter underbar mat med massa färska grönsarer( då menar jag inte tomat och gurka). Ordet vagatarian låter friskt och härligt men allt för ofta ser man folk som kallar sig vegetarianer men i själva verket bara väljer bort kött. Det blir fortfarande mackor, mülsi, potatis, ris, pasta, konserver och sedan lägger till sin soja, qorn och bönor. Det är otroligt hur man kan kalla sig vegetarian och knappt få i sig en grönsak på hela dagen. De äter, om man hård drar det, bara det som vi inom paelo väljer bort. Och eftersom vi väljer bort det för att bli friskare, och vet hur skadligt socker och stärkelse är för kroppen, så är det så hemskt att se dessa människor. Och ännu värre är det att se kamrater till min 11-åriga son som äter så här och veta att det i stort sett är kört för de stackars små barnen. En bekant har ätit precis så här i tjugo år nu och är fet, slö och har inte ett spår av muskler och är dessutom stolt över detta, tror att han äter nyttigt och sedan kommer alltid argumentet – miljön.
Färska grönsaker i massor, riktigt kött, fisk, ägg, bär och nötter. Bättre och naturligare kan det inte bli.
Nu är du väl ändå lite väl kategoriskt, Maria.
Det är härligt att läsa att Therese har hittat tillbaka. Det jag funderar på hur många duktiga kvinnor (och ett fåtal män kanske) det sitter på våra myndigheter och i kommunerna och utformar kostråden åt oss och våra barn. Det känns faktiskt inte alls ok att personer med denna självoffrande inställning ska säga åt mig och mina barn vad de ska äta. Det känns faktiskt helt sjukt om jag ska vara ärlig.
Jag har en släkting som är före detta vegan. Hon körde sin hälsa i botten. Veganism är en onaturlig kost för människor, det kan man inte komma ifrån. Vill man offra sin egen hälsa så för sina ideal, varsågod, men begär inte att andra ska göra det också.
VAd lever du och Gunnar i för värld? Det är väl ingen sim bestämmer vad ni ska äta. Ni får skilja på tvång och rekommendation. SLV tex tvingar ingen att äta enligt deras modell. Deras kost är en rekommendation, inget annat. Sen väljer vi alla vad vi petar i oss.
Verkligen? Säg det till barnen i skola eller dagis..hur tycker du att de ska göra?
Det sägs att vegetarianer lider av depression. Inte så konstigt när dom ratar fettet. Naturens gyllene stjärna! Barn till vegetarianer är så undernärda ibland och när dom kommer in på sjukhusen vad händer då? Jo, dom sätts på en diet med smör och grädde! Finns ingen annan väg att gå för att rädda barnen.
Skolmaten är skit. Du slår in öppna dörrar. SLV eller LCHF; same, same… då den helst ska kosta gratis och då får kvaliteten stryka på foten. Skolan handlar inte om SLV eller LCHF. Skolan handlar om att höja kvaliteten på nuvarande mat som serveras. Sen kan jag hålla med on att lättmjölk och margarin till skolbarnen är förkastligt.
OT. Suttit på tåget sedan i morse. Killen framför mig äter Gott & Blandat. Paret som sitter parallellt med dig äter chips som de skiljer ner med varsin halvlters Cola. Kvinnorna bakom mig äter medhavd kladdkaka som de skiljer ner med Cola och kvinnorna som stod upp i gången för en stund sedan åt oerhört. Nu sitter de med en påse bilar i handen. Detta är sant. Tyvärr. Tvingar någon dem att slafsa i sig allt det här? Tvingar SLV dem att alla dessa tomma biljetten? Nej. Ingår det jag ser folk stoppa i sig i SLV:s rekommendationer? Nej. Individen bestämmer i slutändan.
Förlåt, kvinnorna i gången åt ostbågar. Resten av felen hoppas jag ni kan fylla i själva.
Vad du skriver är ju iof rätt att alla har rätt att stoppa i sig vad dom vill och att alla har ett val. Problemet för många är att dom faktiskt lyssnar på myndigheter som SLV och tror att SLV vill människor väl. Äter man som SLV säger så blir många (inklusive mig själv) aldrig mätt och ständigt sötsugen vilket leder till fetma, sjukdomar osv.
Sen kan du inte säga att det bara handlar om förskola och skola det handlar om alla sjukhus, ålderdomshem osv osv. Lägg därtill alla som utbildas och drillas i samma idioti och sen tror att det är nyttigt.
Men hallå! Vadå undernärda vegetarianer? Jag och min sambo är vegetarianer sen 10 år tillbaka. För det första är det stor skillnad på vegetarianer och veganer. Vi har ingen problem med att få i oss B12 genom ägg, smör, ost o.s.v Själv äter jag en väldigt proteinrik kost med mycket quorn, ägg, keso, kesella, nötter o.s.v. Jag har fött två fina barn utan att lida av brist på någonting. Jag är inte underviktig på något sätt, och inte min man heller, trots att vi är löpare som tränar flitigt. Det var första gången jag är inne på den här bloggen och blev förvånad över vilken hetsjakt det verkar vara på vegetarianer här, och vilken syn på unga tjejer som ”offer”… Tråkigt tycker jag…
Du verkar inte ha läst mina inlägg ordentligt.
Tjejer som ”offer” är verkligen inte mitt påhitt i så fall. Däremot tog jag tacksamt emot Thereses inlägg som en välavvägd kommentar ifrån någon som sett den andra sidan av den vegana livsstilen, och som en balans till alla rabiata veganer som prompt ska agera rättesnöre för rätt och fel i frågan.
Personligen äter jag primärt kött OCH grönsaker i olika former.
Möjligen går diskussionens vågor högt i kommentatorsfältet men jag censurerar sällan bort kommentarer. Så ordet ”hetsjakt” kanske handlar mer om att man inte tycker om att andra tycker något annat.
Okey! Du är inte extrem. Men det finns veganer som tror att barn kan äta som sina föräldrar och komma undan med det.
Jag är vegan och jag är gravid. Min bebis har jättebra värden. Det finns inget som säger att vegan eller allätare är en ”bättre” kost. Det finns bra och dålig vegankost och det finns bra och dålig allätarkost. I dagsläget är det alldeles för många som äter för mycket och rör sig för lite och det leder till väldigt många sjukdomar som i sin tur tar många liv i onödan. Så många allätare låter sina barn leva köttbullar, falukorv och snabbmakaroner. Hur är det bättre och nyttigare än att ge sitt barn grönsaker, linser, bönor och frukt?
Att säga att alla veganer är galna är att göra det alldeles för enkelt för sig. Studie efter studie visar att veganer/vegetarianer generellt är friskare, smalare och lever längre än köttätare. Ingen studie jag känner till visar att allätare är friskare och lever längre. Skicka mig gärna referens om ni har exempel som påvisar en övergripande bättre hälsa för en person äter kött.
Innan jag blev vegan var jag LCHF:are. Gick ner en massa i vikt och allt det där. Sen läste jag på ännu mer och insåg hur mycket oskyldiga djur fick lida för att jag skulle gå mina föräldrars öde till möte (mamma dog av cancer och pappa fick en hjärinfarkt i februari förra året) och insåg att inte kan fortsätta göra som de har gjort. Därför gjorde jag mitt val.
”Innan jag blev vegan var jag LCHF:are. Gick ner en massa i vikt och allt det där”
Låt mig gissa, nu har du gått upp i vikt igen?
Är det skillnad på skyldiga och oskyldiga djur? Djur som äts av andra djur, vad är de skyldiga till?
Eftersom jag är gravid har jag såklart gått upp lite i vikt. 😉 Men innan graviditeten vägde jag mindre än jag gjort på länge tack vare en kost fri från animaliska inslag, men även en minimal mängd vetemjöl och socker. Mindre än på LCHF. Sov bättre, mer energi och mycket starkare immunförsvar. Under graviditetens första 33 veckor har jag gått upp 13 kilo och har bra järnvärden utan tillskott vilket är ovanligt även bland allätare. Att vi lätt äter för mycket spannmål i vår kultur håller jag med dig om, men jag tror inte lösningen är att i absurdum äta kött på bekostnad av frukt och grönt eller baljväxter.
Att vissa varelser är köttätare ifrågasätter jag inte, men de är fullt kapablas att själva jaga sitt byte för att sedan fånga det med munnen och äta hela djuret. De håller inte på och lagar sitt kött med tusentals olika kryddor och tillbehör som vi gör. Men en viktig skillnad mellan mig och lejonet är att lejon inte får exempelvis hjärtinfarkter och andra problem ofta kopplade till mättat animalisk fett eftersom deras kroppar är skapta för att bryta ner andra djur i sin helhet utan att det tillagas. De har också kortare tarmar än vad vi har.
Vi människor klarar oss bra på att inte äta djur och gör endast som en lyxkonsumtion. Det är det jag menar med oskyldiga djur. Jag gillar inte att se en giraff tuggas ner av lejon, men inser att det är del av naturens gång. Om naturen skulle ha sin gång med oss skulle vi nog snarare ätas än att äta med tanke på hur små och klena vi är jämfört med tex björnar eller tigrar.
Jag respekterar om du vill äta kött. Det är din rätt. Jag håller bara inte med dig och jag önskar att du kunde respektera det med istället för att få alla dessa människor som läser dina böcker och ser upp till dig att också behandla mig respektlöst.
Det är delvis tack vare dig som jag är vegan idag. Jag läste din bok och insåg hur nyttigt det är med gröna bladväxter och började leta mer vetenskaplig information kring det. Tack vare det kom jag till insikt om att det fanns ett annat sätt att leva som är bra både för vårt klimat, för djuren och för mig. Det är en win-win-win liksom. 🙂
Till Marie!
Tack för så otroligt välskrivna och bra inlägg som motvikt i det här kommentarsfältet! Jag har själv de senaste åren läst på om näringslära och vad forskningen säger, sedan min mamma gick bort i cancer, och jag håller nu på att gå över till växtbaserad kost (whole-foods plantbased) för min hälsas skull men även för djurens och miljöns skull. Win-win-win-situation :-). Blev väldigt glad över att läsa din berättelse! Lycka till med bebisen! 🙂
Fredrik Blom – Personer med anorexi har ofast löjligt bra koll på vad som lärs ut om kostlära. De förmår dock inte att tillämpa det på sig själva eftersom de inte anser sig vara ”värda” maten eller liknande. Det är en del av sjukdomsbilden.
Så en till en början helt ok veg. kosthållning/annan s.k hälsosam välplanerad kost, kan lätt spåra ur i ensidig destruktivitet, kopplat till individens känslor, inte okunskap. Plus att olika brister, bl a fettbrist leder till tvångsmässighet då hjärnan går på sparlåga och inte prioriterar nyanserat tänkande
Det är dock en helt annan diskussion.
Läs dagens artikel i BT om Engelbrektsskolan, hurra för valfrihet, tänk om alla kunde göra så, inget tvång.
EB: Jag kunde inte svara under ditt inlägg så jag tar det här istället. Ah jag misstolka artikeln efter rubiksättning. My bad.
Jag håller med om att de allmänna kostråden har väldigt många seriösa brister, precis som Colting, Therese och du själv menar. För mycket spannmål är inte bra. Light produkter är ALDRIG bra. Jag äter heller inte tofu och soja med samma argument Colting . Jag får mitt protein från kidneybönor, kikärtor, gula ärtor, kesella, keso, bönor, ägg, linser, baljväxter. Det går att äta vegetarisk kost och ha en paleologisk syn på sin kost.
Då tror jag nog ändå vi håller med varandra till stor del :). Jag har träffat flera vegetarianer som mår bra och presterar bra men alla har ätit ägg och mejeriprodukter (någon har även ätit fisk). Börjar man däremot plocka bort även ägg och mejeriprodukter så betvivlar jag att man kommer att kunna må riktigt bra.
Då är du och jag också rörande överens, EB. Gränsen går vid mejeriprodukter. Jag skulle aldrig offra mina kära mejeriprodukter. Angående SLV. Tvärtom. Det är för få som följer deras kostråd. Övervikt och sjukdom är inte kopplat till SLV:s kostråd. Det är kopplat till övervikt, dålig mat och stillastående. Att påstå nåt annat är att ljuga för sig själv.
Att plocka bort mejeriprodukter är det bästa jag har gjort. Magen mår bra och energin gick i taket direkt. Äggets protein är så lätt att ersätta med baljväxter så det är faktiskt hur enkelt som helst att må bra utan dessa produkter. Tack för din omtanke. 🙂
Grattis Theres och välkommen åter till livet:) Trist att du hamnade i ”duktigfällan” vi är många som trängts där. Skönt att du verkar ha klättrat upp ur gropen.
Det jag upplever som trist, är att vegetarisk kost av så många (även icke anhängare), ses som den moraliskt överlägsna kosten. Alla vi andra som inte mår bra av vegokost av olika anledningar, är vi sämre männískor? Hur kan världen bli bättre av att jag äter mat jag blir sjuk av? Det verkar ingen kunna förklara för mig. Alltså konstaterar jag att jag nog hellre är en dålig människa som äter LCHF, men en frisk dålig människa:), än en moraliskt överlägsen men sjuk människa som kräver ständig medicinering. I alla fall tills någon kan övertyga mig att världen blir bättre av att jag blir sjuk och medicinkrävande igen.
Råkade hamna här genom en googlesökning på något helt annat och vill bara ge en vegans syn på saken. Jag har inte ätit kött på 14 år och varit vegan i 7 av dessa och jag mår superbra. Jag har ett blodvärde på 146, bra järnvärden, bra b12-värden, alla mina värden är bättre än medelsvenssons. Jag är i princip aldrig sjuk, senast jag hade feber var påsken 2009. Jag äter kosttillskott, Mitt val vegetarian, och tänker på att få i mig allt jag behöver. Jag kan dock uppleva att folk vaktar på mig och bara väntar på att jag ska bli sjuk eller få någon bristsjukdom så att de ska ha en anledning att säga ”Vad var det jag sa?”. Men när man är frisk och mår bra, då hörs ingenting, för det går ju inte att erkänna (för sig själva kanske) att det går att må bra på vegankost.
Det var allt. Jag är vegan. Jag är frisk som en nötkärna. Jag är inte anorektiker. Jag tränar regelbundet och är normalviktig. Jag är en väldigt fredlig vegan och genom min goda hälsa vill jag visa att man kan leva utan kött och utan djurförtryck.
Tack Emma för din kommentar.
Man kan också leva på kött utan djurförtryck. Om man nu inte tycker att själva dödandet i sig är ett förtryck, vilket jag inte gör.
En fundering: Veganer äter grönsaker, rotsaker, spannmål. Det är en kost som även t ex vildsvin tycker om. Hur gör man då man fått vildsvinsbesök i sin odling?
Skjuter vildsvinet och gräver ner kroppen?
Börjar om från början med sin odling?
Tar en matfri måndag?
Mmm…: där har du ju helt fel gällande SLV. Följande citat är från SLVs hemsida:
”Kolhydrater bör bidra med 50-60 % av det total energiintaget (E%). Populationsmålet är 55 E%, vilket bör användas för planeringsändamål. Intaget av kostfibrer bör för vuxna vara 25-35 g/d, vilket motsvarar omkring 3 g/MJ. Intaget av renframställda sockerarter bör inte överstiga 10 E%.”
Jag känner i princip ingen över 25 år som kan äta sådana mängder kolhydrater och må bra. Så jo det handlar inte bara om att folk inte följer SLVs kostråd det handlar om att kostråden rekommenderar en onaturlig kost. Äter man sådana mängder kolhydrater så kommer det att skapa mycket sötsug, orolig mage, viktuppgång osv.
Förut tyckte jag att du var en cool och inspirerande idrottsman, men efter denna bisarra hatkampanj mot vegetarianer och veganer framstår du bara som obehaglig. Jag ger inte mycket för Livsmedelsverket eller moderna kostvanor med socker, mjöl etc, men att skylla dagens ohälsa på vegetarisk kost är bara så missriktat.
Göran, läs mina inlägg! Jag försöker nyansera en debatt där just ARGA veganer står på andra sidan. Som köttätare kunde jag inte bry mig mindre om vad andra människor egentligen äter. Men när dessa människor har tagit på sig att styra agendan också för omgivning (inkl skolans värld) och demonisera köttätandet, så vill jag argumentera i sak. Mycket av det som framförs som fakta ifrån dessa individer är inget annat än hätsk retorik och rena felaktigheter.
Så jag driver verkligen ingen hatkampanj. Visa mig en enda formulering i mina texter som är ett exempel på det!
Hur kan du i en mening skriva hätsk retorik och rena felaktigheter för att i nästa mening skriva att du inte driver en hatkampanj. Din fåniga kommentar kring bilden på kött är en förolämpning mot oss som inte tycker likadant.
Som vegan har jag sett betydligt värre bilder än ett par köttskivor. Djur som slaktas utan bedövning och djur som vanvårdas till exempel. Och din kommentar om att vi är blodsfattiga. Jag har just nu en extra liter blod i kroppen och en bebis som växer och frodas i min mage. Värdena är bra utan en massa tillskott och jag har inte varit sjuk en enda gång under hela min graviditet.
Att kalla vetenskapligt signifikanta studier rena felaktigheter visar att din utgångspunkt är vad DU mår bra av. Det kanske inte är samma för alla, eller hur? Lite mer kärlek och lite mindre elaka ord tycker jag. Skriv om det du tror på till dem som tror på det tillsammans med dig. Men snälla, sluta sparka på oss som tycker annorlunda. Det är så onödigt tycker jag.
@ Fredrik Blom
Nu verkar det ju utan tvivel vara som så att vi har rätt starkt skilda åsikter om Colting pumpar ut propaganda eller inte. Men vad är det som får dig att tycka att författaren är ”osaklig”, använder ”abstrakta fakta” eller ”ljuger”?
Vad gäller intressekonflikt har jag svårt att se att det skulle existera någon sådan, såvitt jag kan se iaf. Colting är väl inte sponsrad av Scan eller något annat köttföretag? Inte heller historien är falsk, om vi nu inte vill inbilla oss att Colting själv skrivit brevet(vilket jag knappast tror).
Han har gång på gång påpekat att han inte skriver sanningen utan vill bara väcka en debatt om den köttfria måndagen. De flesta av oss vet vad Colting tycker och tänker i frågan, medan somliga människor bara tycks lyssna med ena örat. Oavsett om fallet nu vore så att Colting skriver detta med ont uppsåt/för att själv profitera får man ju vara stark nog som individ att man kritiskt ifrågasätter även hans ståndpunkter och inte tar allt för givet.
Åsikter dubbas lätt till ”propaganda” om man är duktig på att argumentera och när mottagaren inte tycker om budskapet.
”Tack för ditt budskap om att hälsa inte är en tävling och att vi behöver känna inåt efter vad vi behöver istället för att välja utifrån normer och andras förväntinngar, och att det INTE är detsamma som att vara självisk och ond!”
Väl talat ❗
Intressant diskussion om brevet på Passagen. Det spekuleras i vem som egentligen skrivit det.
Tjejen, eller vem det nu är som skrivit brevet lider av aneroxi, som är en psykisk sjukdom. Att hennes ätstörningar inte bottnar i hennes vegetariska kost behöver man varken vara utbildad läkare eller psykolog för att förstå, men visst, nice try.
Konstig diskussion. Jag kan försäkra alla om brevets autenticitet. Hon vill dock inte vara offentlig med sitt namn. Det kan man ju knappast klandra henne för när hon skriver så självutlämnande. Väldigt få, i synnerhet de som är kritiska till mina åsikter, vågar ju heller annat än att skriva under anonym avsändare…
Men brevet är äkta. Liksom personen bakom. Om än anonym.
Det är bra att du tar upp kampen att vi verkligen måste fokusera hårt på att ställa om matproduktionen till krav/ekologiskt/naturbetat.
Här är en bra artikel om att vegetarianer/veganer dödar fler djur än en medveten allätare och att det är mycket sämre för miljön.
http://theconversation.edu.au/ordering-the-vegetarian-meal-theres-more-animal-blood-on-your-hands-4659
[…] Hur det påverkar människan visas i ett brev till en av landets främsta idrottare och hälsofrämjare, Jonas Colting. Vi saxar från hans blogg: […]
Brevet är saxat in i denna artikel på Kostdemokrati:
http://www.kostdemokrati.se/debatt/2012/02/07/kottfri-mandag-i-armkrok-med-den-multinationella-kolhydratindustrin/
Mmm – Jag tror inte att man ska utgå från att veganism leder till ätstörningar per automatik, utan snarare att en kost som kräver så mycket planering och fokus på att äta ”rätt” kan ställa till det, för någon som redan är påverkad av ”duktighetssyndromet”. De kan gå hand i hand, sen om hönan eller ägget kommer först, är kanske mindre intressant.
Sedan finns det nog de som mår gott på en helvegetabilisk kost också, men det är nog sällan hälsostressade tonårstjejer i de fallen.
Bra inlägg i debatten:
http://www.aftonbladet.se/debatt/article14333231.ab
Fundering-
Om det nu är fel att äta djur, hur kommer det sig då att de är gjorda av kött?
Äter du människor också? 😀
Jag blir glad av att höra att Therese nu har valt att prioritera sin hälsa och kommit ifrån sina ätstörningar. Dock är inte ätstörningar samma sak som veganism. Jag blev inte vegan för 10 år sedan för att kontrollera min kropp, för att det var politiskt korrekt att inte ära kött, för att bli en del av en gemenskap eller för att passa in i någon förvriden bild av kvinnlighet. Jag är uppväxt på landet omkring djuruppfödning och slakt, har varit vegetarian till och från sedan jag var 11 och valde slutligen att bli vegan när jag flyttade hemifrån vid 18 års ålder. Helt enkelt för att jag inte kunde legitimera mitt köttätande för mig själv av flera orsaker, då jag i den situation och i det samhälle jag lever idag inte är beroende av animaliskt protein för att må bra. Jag är varken friskare eller sjukare än mina vänner som äter kött (typ alla mina vänner + min sambo), jag styrketränar 3-4 ggr/vecka, jag har alltid haft strålande blodvärden och är därför blodgivare sedan 3 år tillbaka. Varför jag vill berätta det här är för att Thereses berättelse inte är representativ för alla veganer/vegetarianer, eller ens de flesta. Med rätt kunskaper är det min starka uppfattning att alla kan leva och må bra av en vegankost och som ett plus slippa bidra till lidande för andra individer samt främja en hållbar utveckling.
Om man mår bra av en kolhydratfattig kost med mycket fett (vilket många bevisligen gör) kan man välja det även som vegan. Läs till exempel kostdoktorns inlägg om eko-atkins: http://www.kostdoktorn.se/eco-atkins-succe-i-studi/
Hej Jonas!
Tack för ditt enträgna arbete att upplysa om det faktum att även homo sapiens måste lyssna till sin nedärvda förmåga att välja rätt kost för sin typ. Det brev du erhållit från ”Therese”, som du anger att författaren heter, förtäljer en tämligen vanlig historiebeskrivning när en människa börjar reflektera över hur hon mår, varför hon mår och reagerar som hon gör och vad man kan göra åt detta. I den övriga vilda djurvärlden går detta dock mycket snabbare. Dom har dock bevarat DET, dvs. förmågan att lyssna på dem biofeedback som alltid går hand i hand med det vi stoppar i oss.
Ett budskap eller EN inriktning eller ETT koncept kan omöjligt fungera på alla, eller ens på alla i en tämligen homogen grupp. Man måste alltid screena, undersöka, analysera och anpassa råd på individuell basis. Vilket är en av de sakerna undertecknad sysslat med sedan 2003 på professionell bas. Det är erfarenhetsmässigt tämligen klarlagt att det är en svår balansgång för de allra flesta individer att i längden utveckla och behålla en god hälsa och bra fysisk prestanda utan att tillföra några som helst näringsämnen från animaliska källor. Detta har ingen hittat på, det kallas evolutionen eller eliminationsprocessen inklusive mutationsbidraget. Det betyder dock inte att man inte kan överleva på en vegankost, bara att det blir en svårare utmaning. Detta har heller ingen kommit på det bara fungerar så i naturen.
Therese, lyssnade uppenbarligen på sin egen kropp entusiasmerad av dig och dina goda råd och gav sig en enklare utmaning. Effekten av detta val fick Therese skörda. Vi får alla skörda effekten av våra val, det är ju det enda vi kan vara säkra på. Debatt om kost är dock mycket komplicerad eftersom det sällan handlar om det som moder natur faktiskt talar om för oss, varje dag!
Vi är alla olika individer även inom en avgränsad genetisk härkomst, vi har olika genetisk uppsättning, vi reagerar olika på den miljö vi lever i, vi anpassar oss som organism olika snabbt och på olika sätt för olika omgivningsfaktorer/händelser MEN vi kan påverka en hel del. Vi kan alla bestämma vad vi stoppar in genom munnen, punkt!
Tyvärr styr ”det emotionella beslutet”, ”en viss tro om kost”, ”det paradigm jag känner till eller verkar inom” och ”att ha rätt” MER än hur jag faktiskt mår, känner mig, presterar och utvecklar. Kost, kostdebatt och coachning handlar om så mycket mera än vad som just är den ”bästa bränsleblandningen” och ”bästa kvaliteten” för att skapa god hälsa, DET handlar om reptilreflexer (mat för dagen, hör till den andra reptilreflexen), beroendebeteenden, fastlåsta positioner, ”jag skall ha rätt”, ”jag vet inte om att jag är beroende av kolhydrater” och ”jag orkar inte förändra mitt destruktiva ätmönster”.
Jag ser varje vecka prov på hur människor som inte orkar förändra sitt eget ohälsotillstånd, människor som mår dåligt av människor som orkar och dessutom lyckas förändra. Exemplen är många på hur människor som mår bättre av sina val måste försvara sina handlingar gentemot medmänniskor på fullt allvar nästan kan tvinga exempelvis en glutenintolerant person att äta en bulle, ta en macka eller stoppa i sig pastan, bara för att denna skall trilla tillbaka och därmed dämpa ångesten bland dem som inte orkar eller vet hur man skall ta tag i projektet, min egen hälsa.
Alla inslag under denna senaste blogg är lysande exempel på alla dessa olika mer eller mindre konstruktiva fraktioner inom den s.k. kostdebatten. Min erfarenhet är att endast de som ber om råd är mogna att hantera svaren. Ditt arbete ger uppenbarligen individer moroten att be om råd. Du gör ett mycket viktigt arbete, inte tacksamt alla gånger, men för Therese var du droppen. Keep on!
[…] och hotade på olika sätt, kristna, feminister, antifeminister, etniska svenskar och till och med köttätande män (kolla komentatorsfältet, det är bara en tidsfråga innan den statligt reglerade vegetarianismen […]
Okej Jonas. du har alltså en blogg som i stora drag handlar om att bryta tidiga konventioner kring kost och hälsa. Det vi i många år såg som självklarheter för en hälsosam livsstil måste nu revideras- fett gör oss inte fet! och så vidare. Borde man då inte vara lite mer ödmjuk inför detta andra som vi ska ersätta den ”gamla” kosten med, och dess påstådda positiva hälsoeffekter? Som vegetarian så kokar det ju fan i blodet när man läser din blogg – inte på grund av att du påstår att kött är hälsosamt och att man inte blir fet av det – utan på grund av ditt kategoriska och dumdristiga korståg mot veganism och vegetarianismen. Du målar upp all typ av råd som förespråkar vegetarisk kost som konspiratorisk, och klipper in brev ifrån f.d. vegetarianer som inte har mått bra medan de ätit vegetarisk kost. Du ifrågasätter rapporter om köttets miljöpåverkan som någon slags världsomspännande vegan-konspiration utan att alls förstå vad de säger – du har uppenbart inte läst dem. apropå de cancerrisker som rött kött innebär så avvisar du dem i en mening. de rapporter som hänvisas till i denna artikel: http://www.svd.se/nyheter/inrikes/rott-kott-ger-cancer_577387.svd
är de bara nonsens? vad har du för belägg för att påstå att dessa forskningsrapporter har helt fel?
en hel del av din filosofi kring kost håller jag helt och hållet med om, men jag bara undrar, borde man inte vara mer ödmjuk inför vad du anser vara sanningen?
Just uttrycket att ”Som vegetarian så kokar det ju fan i blodet när man läser din blogg”, bevisar ju giltigheten i det jag skriver. Varför så arg? Ät vad fan du vill! Vad jag skriver om är att kött får klä skott för så mycket som kött inte gjort sig skyldiga till. Jag är intresserad av individens hälsa. I det fallet är kött, ekologiskt framställt, otvetydigt ett nyttigt och evolutionärt riktigt livsmedel. Ifrån den vegana sidan förs debatten med ideologiska förtecken med slagord som miljö och rättvisa, vilket är alldeles för abstrakta, diffusa och helt irrelevanta skäl till att styra sin kosthållning efter.
Och lär dig skilja på kött och kött! Raffinerade charkprodukter, vilka undersökningen avser, är lika lite intressanta att hänvisa till som att kalla ketchup för grönsaker. Riktigt kött ökar inte risken för cancer.
Vilken rysare Therese insändare insändare var, som ett sammandrag av ”vegomyten” på en enda sida.
Det måste kännas bra att vara Jonas Colting och få ett sådant mail!
Endast den fåkunnige kan vara tvärsäker…
Jag är övertygad om att olika människor mår bra av olika sorters kost. Alldeles för många försöker få in de andra i samma pepparkaka som de själv bebor. Varför skulle det annars finnas så många bittra veganer OCH köttätare? Har sett många hätska debatter emellan dessa (Är matintresserad, så jag kommer ibland in i diskussioner av slump). Jag tror att de argaste, i båda lägren, är de som mår sämst. Personligen respekterar jag andra människors val och tycker att man ska äta det som man själv mår bra av =) När man börjar bli arg på andra ska man däremot börja fråga sig om man inte har något underliggande tvivel inom sig.
”Men på bekostnad av järn, protein och tillräckligt med fett samt energi överhuvudtaget.” Här är problemet att man inte får i sig tillräckligt med järnrika livsmedel och det kan vara bra med ett besök på hälsocentral för att kolla upp värdena och få lite tips. Proteinet är det inga problem med om man äter bra sammansatta måltider och gärna baljväxter och exempelvis fullvärdigt protein som finns i hampa. ”… man äter en kost som stressar kroppen (för lite fett, massa soja, för mycket fibrer)…” fett finns det massor av i frön och nötter, tål man inte det finns det i olja och även i en del annat. Soja är inte bra att förlita sig på helt och hållet ändå, det finns många veganer som inte gillar soja. En vegan bör inte äta fullkorn hela tiden eftersom det finns tillräckligt med fibrer i allt man tuggar i sig. ”En svältande hjärna som inte ser röken av någon annan omega än 6…” numera finns det tillskott i form av alger med de långa fettsyrorna DHA och EPA, omega 3 finns även i linfrön och en hel del annat. En annan sak är att faktiskt att många med ätstörningar väljer en vegetarisk kost, men inte alla med vegetarisk kost har ätstörningar. Ta chansen och kolla på en excentrisk doktor som talar om de vanligaste dödsorsakerna som var och en kan minska risken med en växtbaserad kost. http://nutritionfacts.org/video/uprooting-the-leading-causes-of-death/ Stressa inte KRAM!
Det är bara att titta på LCHF-mat respektive grönsaker för att förstå vad som är fräschast och bäst rent hälsomässigt! Jag är vegetarian sedan 22 år tillbaka samt vegan sedan två veckor. Jag känner mig oerhört lätt på en vegankost och det går bättre på gymmet sen jag slutade med mjölkprodukterna. Samhället är ännu inte vegananpassat, därför krävs det mkt kunskap när man börjar med denna kost. Jag läser om näringslära nu, för att jag ska äta en fullvärdig kost. Tycker inte att köttätare ska trakasseras men de borde ta av sig skygglapparna och verkligen ta in hur köttindustrin fungerar. Om man efter det ändå vill äta kött kan man åtminstone förvänta sig att den personen väljer det kött som är minst harmfullt för djuret respektive miljön.
Alltid lika roligt när etablerade kostråd, forskningsrön eller whatever angrips med argumentet att ”de vet ju inget” av…hemmalärda försåsigpåare och bloggare. Ju okunnigare, desto självsäkrare.
Visst är det trendigt att äta kött, men det är alltså andra djurs muskler vi pratar om. Många av oss tycker det är lite äckligt, utöver den moraliska aspekten i det hela.
Själv har jag varit vegan i snart tre år, och aldrig mått så bra. Har mer energi än någonsin. Känner flera kroppsbyggare som fått ner sitt kroppsfett rejält och ökat i styrka sedan de blev veganer. Att människor skulle behöva kött är en lika korkad myt som att vi skulle behöva mjölk. Det innebär alltså att vi som enda däggdjur i världen behöver mjölk i vuxen ålder, och dessutom en annan arts mjölk? Snacka om att vi är speciella.
Visst, ibland är det lite mer meck med vegankost, det kan jag medge. Det är till exempel inte alltid möjligt att ”bara ta en korv” på stan på väg hem klockan två på natten, även om det blir allt enklare. Och lite tid får man lägga på att lära sig lite om livsmedel, men inte mer än någon som följer lchf eller vilken annan kosthållning som helst.
Den som är intresserad av att läsa mer kan gå in på http://www.veganbodybuilding.com/
Hej!
Kommentaren luktar astroturf lång väg. Dvs fejkad. ”Ung skör tjej”, pytsan att någon ung tjej skulle uttrycka sig så. Tror snarare att det är en man i yngre medelåldern. Det hörs på språket.
Det finns mer omega 3 i valnötter än i fettfisk!! Protein finns i bönor och linser och det kan kombineras med ett skiva bröd eller en dl kokt ris för att få i sig samtliga essentieller aminosyror.
Man kan äta nyttiga nötter 60g med sallad plus en dl bönor för att få i sig tillräckligt med protein.
Vi behöver inte så mycket protein. Dessutom behöver vi inte äta mat 6 gånger per dag. Jag som arbetar på kontor behöver inte äta lika mycket som elitidrottare, trotts att jag träna 7 dagar per vecka. Jag tränar på gym 30 minuter och sen går jag 1 timme varje dag. Äter inget proteinpulver för att minimera extra kalorier. Jag bränner ju vet varje dag genom träning inte genom att tillföra i min kropp extra protein pulver.
Jag är slank och har hårda muskler tack vare ekologisk bönor och grönsaker, samt ekonologiska nötter och frön.
Numera äter jag också eko, egg , 6st per vecka för att få i sig b12.
Det jag har tagit från Jonas bok är att träna varje dag men inte så mycket att man inte orka mer. Det är min filosofi nu och det fungerar väl.
Men herre Gud! Vad åt ”Therese” för mat som vegetarian eller vegan??? Du kan käka hur mycket fett som helst som vegan, du kan äta dig mätt på protein, veganism är ingen svältkost! Sitter du och enbart knaprar salladsblad och vatten är det klart att du mår dåligt och hjärnan inte mår bra. Du skulle inte må bra om du enbart knaprade på fiskpinnar heller. Sluta svartmåla veganmaten! Det är jättesorgligt för alla som lider av anorexi och andra ätstörningar. Men som vegan behöver du ju på intet sätt sluta äta! Du ska ersätta maten du väljer bort, om du slutar äta så beror inte det på veganismen eller vegankosten utan på ätstörningar. Eller så är man otroligt opåläst och har noll koll på allt gott nyttigt och på allt gott onyttigt som finns att köpa och äta. Idag har jag ätit mig mätt och pigg på soyayoughurt till frukost, veganlasagne till lunch och varma mackor med smältbar soyaost och veganskinka till middag. Kanske inte det vettigaste och nyttigaste. Men jag får knappast fettbrist i hjärnan eller näringsbrist eller mår dåligt i skallen för det. Blanda inte ihop etiskt övervägd veganism med ätstörningar. ”Therese” du har dina trista jobbiga upplevelser, all respekt för det, men det är inte veganmatens fel! Du hade behövt mer kunskap om allt du faktiskt kunde äta som vegetarian eller vegan. Jag har varit vego sedan slutet av 80-talet, inte särskilt noga med att äta rätt näringsmässigt men jag har fått i mig allt jag behöver ändå. Kroppen talar om om jag behöver äta mer järn, tex spenat osv. Jag har aldrig fått någon näringsbrist. Det är väl av näringsbrist som du kan må dåligt och inte funka i hjärnan och inte av valet av vego eller kött! Hälsningar en tjock vegan med muskler