Nästa är planerar jag för ett underbart äventyr som jag velat genomföra under lång tid!
Jag ska cykla kust till kust i USA! Från väster till öster.
Med på resan och projektet är min barndomsvän, träningskompis och vapendragare Thobias Petersson som i sin första rktiga triathlon gjorde 9.27 i Kalmar i fjol.
Att röra sig ifrån punkt till punkt fångar hela essensen av min drivkraft som idrottsman och människa. Rörelsen. Framtiden. Vägen. Det lilla livet.
Vi är ännu i det tidiga fosterstadiet för det här projektet och lägret. Detaljer kommer att utmejslas och bilden att klarna. Men horisonten är vår längtan och det överordnade målet är att dela en outplånlig upplevelse och ett mäktigt äventyr. Att cykelformen kommer att vara mycket god är en inte oviktig bonus!
Rent logistiskt kommer vi att ha ett supportfordon som transporterar baggage, mat, cykelmateriel och som sköter markservicen rent generellt. Boende kommer att ske på hotell till övervägande del. Det kommer också att simmas och springas en del.
Tidsram: Sex veckor.
Datum: Sista veckan i mars till första veckan i maj.
Start: Någonstans mellan LA och San Diego.
Mål: Obestämt, men kanske North Carolina.
Längd: Ca 500 mil
Jag och Thobbe utgår ifrån att vi ska göra det själva MEN vi kommer också att erbjuda det som ett läger. Vi tänker oss en uppdelning på tre stycken tvåveckors-perioder där man kan, om man vill vara med, kan köpa ett deltagande på en eller flera av de tre perioderna. Vi har inte alls räknat på priser och kostnader men det blir ju inga SISU-sponsrade budgetpriser precis. Resa tillkommer ju också. Men en sån´t här läger gör man inte för att det är billigt. Det är det nämligen inte. Man gör det för den unika upplevelsen.
Låter det här spännande och intressant och man är sugen på att få fortlöpande info, droppa då ett mail till mig på contact.colting@gmail.com
coolt – varför inte!!
Tack Jonas för att du ser möjligheter där andra bara ser en lång väg! Skitcoolt! Keep on rockin’ in the free world!
Underbar kommentar, man gör inte det för att det är billigt, det är det inte…
Håller med dig om att vissa saker måste bara göras, sedan kanske jag inte skulle använda ett års sparpengar på en cykelresa, men viljan är fri och jag gillar att du och andra gör det!/’
Mattias
Gillar kroppen verkligen att cykla 500 mil ❓
Tveksamt om den gör. Men själen gör det!
Så det är själen som plågar kroppen till sjukdom, ålderdom och död ❓
Själen ja, det är alltid själen!
Jaha… – och själen som så många tror är nyckeln till ”evigt liv” (video ca 7 min) även som varelser i kött.
Jaha ja… och vad är din poäng?
Att det är wåra sedan barnsben felprogrammerade hjärnor som får oss att kämpa så att Wi sabbar = överbelastar wåra fysiska kroppar i kött.